JAK SE CO DĚLÁ

Karel Čapek

Carmen Mayerová a Petr Kostka

nastudovali v pražském Divadle Viola nový titul vytvořený z rozmanitých prací autora.

Diváka stejně tak potěší jako rozesměje. Brilantní úvahy, postřehy i závěry, od laskavého nadhledu po nezvladatelný chechot komické divadelní masky, to je doména, kde vládne s neochvějnou lidskostí pan Karel Čapek bezkonkurenčně.

Tomáš Vondrovic

I. část: Marsyás, čili na okraj literatury

Carmen Mayerová-foto

Neuměla bych lépe vyjádřit svůj obdiv ke Karlu Čapkovi, než jak to skvěle formuloval Eduard Baas.
„Miloval řeč, kterou pěstoval, chránil a šlechtil jako nejkrásnější a nejvzácnější bylinu své zahrádky. Jeho vzdělání a znalosti, podivuhodně rozprostřené i po všelikých odlehlých koutech lidské činnosti, zásobovaly ho nevyčerpatelným pokladem slov a výrazů, které oceňoval po všech jejich odstínech i co do lahody zvuku a barvy hlásek a melodie kadence. V začátcích ho vábilo hýřit přímo tímto bohatstvím, kupit synonyma, aby se to třpytilo všemi fasetami mluvy básnické, lidové, předměstské, starodávné, biblické, venkovské, odborné i žargonní, ale jak jeho mistrovství rostlo, učil se i tu vybírat a vybrušovat, omezovat se na to jediné pravé. Tak dospěl k vrcholnému umění prosté a živé věty, nepatetické a nepokroucené, věty takřka občanské a všední a přitom výsostně básnické a nevšední, protože každé její slovíčko jako by neslo auru duchovního zasvěcení.“
Zlatým písmem vytesat do kamene leckterým dnešním novinářům!

Carmen Mayerová

II. část: Jak vzniká divadelní hra

Petr Kostka-foto

„I dobrá paměť patří k těm stálým věcem, jichž je a bude třeba,“
píše Karel Čapek v jedné ze svých úvah. Je tomu tak. Mnohé se zapomíná až příliš rychle. Vezměte do ruky z jeho díla cokoliv. Užasnete a zmocní se vás podezření, že to napsal někdo dnes a vyjadřuje se k dnešním našim problémům.
Karel Čapek žije stále s námi. Může být a je i dnes dobrým, vlídným, moudrým přítelem, rádcem, učitelem. A co víc. Nechybí mu smysl pro ozdravné koření života. Smysl pro humor.

Petr Kostka

  • Výprava:
  • Ivana Brádková

  • Hudební spolupráce:
  • Petr Mandel a Jiří Traxler

  • Režie:
  • Tomáš Vondrovic

Fotky z představení

Jak se co dělá-foto Jak se co dělá-foto Jak se co dělá-foto Jak se co dělá-foto Jak se co dělá-foto Jak se co dělá-foto