Herec (člen ND)

Petr Pelzer-foto

(*1. 5. 1941, Brno)

Po absolutoriu brněnské JAMU v roce 1963 působil během své vojenské prezenční služby v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1963-1965), poté si zahrál v Divadle Maringotka (1965-68) a v pražském Divadle Na zábradlí (ve Hře na Zuzanku).
V letech 1968-1979 působil v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci (Mercucio v Romeovi a Julii, Martin Kabát v Hrátkách s čertem, Karel IV. v Noci na Karlštejně, Starbuck v Obchodníkovi s deštěm, Horacio v Hamletovi aj.), poté hrál v ostravském Divadle Petra Bezruče (1979-1984) (pozdější Státní divadlo Ostrava) (např. Valdštejn ve Vévodkyni valdštejnských vojsk, titulní Hans Kohlhas, Vávra v Maryše, Goring ve Čtrnáctém hraběti Guerney, Faustus v Krysařovi).
Potom už vedla jeho cesta do Prahy – nejdříve do Městských divadel pražských (1984-94), kde si zahrál mimo jiné Hardiga v Přeletu nad hnízdem kukačky, Otce v Obchodníkovi s deštěm, Tommyho ve Skleněném zvěřinci.

Od roku 1994 je členem činohry Národního divadla v Praze.
Zde ztvárnil nespočet zajímavých rolí mezi něž patří např.:
Duch, Žitobílek a Učitel v Klicperových Weselohrách, Phill Cullen v Syngeově Hrdinovi Západu, Kruger v dramatizaci Greenova Doktora Fischera ze Ženevy, Šigalev v Dostojevského Běsech, Rimský a Profesor v Bulgakovově Mistrovi a Markétě, Král ve Fischerové Ptáku Ohnivákovi, Ivan v Rutově Olze a ďáblovi, Popela v Tylových Krvavých křtinách, Křivdu v Jiráskově Otci, ad.
V současné době hraje na jevišti Národního divadla Doktora Lombardiho v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, Pavla Koženého ve Stroupežnického Našich furiantech, Brahu v Jiráskově Lucerně.
Ve Stavovském divadle představuje Dr. Shaa v Shakespearově Richardovi III., Pana Neděle v Molierově Donu Juanovi a Horstera v Ibsenově Nepříteli lidu.


Petr Pelzer je herec s velmi kultivovaným hlasovým projevem i zajímavou a příjemnou barvou hlasu, který se také intenzivně věnuje práci v rozhlase a v dabingu, spolupracoval na zvukových snímcích Divadla S+H.
Diváci ho znají i z filmů a televizních inscenací.